Felietony z wędrówek po Prusach Górnych (Oberland) i Warmii (Ermland)., Miasta Pogezanii i Warmii

Pasłęk (Preussisch Holland) – pocztówki II.

Pocztówki pasłęckie (z podziękowaniem dla osoby, która mi przesłała folder ze scanami) przedstawiają nieco żywszy obraz dawnego Hollandu. Fotografowane i częściowo koloryzowane najpiękniejsze obiekty i krajobrazy miasta skutecznie przykuwają oko i nasuwają myśli porównawcze do dzisiejszego obrazu miasta.

Oglądając każdą z pocztówek zastanawiamy się jak wyglądałyby te zabudowania dzisiaj. Przebywając pewien czas w Niemczech w jednym z miasteczek trochę mniejszym niż Pasłęk, w zabudowaniach widziałem takie same kamieniczki, ulice, alejki i parki otoczone neogotyckim charakterem architektonicznym, takim jakim panował w przedwojennym Preussisch Holland (w dużej większości).

Nie ukrywam tego, że dawne pruskie miasta we władaniu polskim i rosyjskim są większości brzydkie.

Skąd ta opinia?

Uważam, że miasta w którym dominuje jeden styl architektoniczny powinno rozwijać się (rozbudowywać) w podobnym charakterze. Wplecenie socrealizmu (bloków) i dzisiejszego budownictwa, niestety psuje piękno dawnego miasta.

Wielu czytelników zapewne zgodzi się ze mną, że wybudowanie bloków na Starym Mieście w Pasłęku bardzo zeszpeciło urok tej dzielnicy.

Leave a Reply

Theme by Anders Norén