Na początek, Proza - polemika

Parę słów wyjaśnienia…

(zdjęcie Oliwii – fragment bramy kościoła w Pomorskiej Wsi)

Temat spisywania relacji narodził się z początkiem obecnego roku. Zbiegło się to z tym, że będąc świadkiem wielu pogrzebów starszego pokolenia zacząłem zastanawiać się, ile tracimy poprzez dotychczasowe złe wykorzystanie wspólnie spędzanego czasu. Wielokrotnie słyszałem od moich rozmówców, że w młodości, kiedy żyli ich dziadkowie, często nie skupiali się na zapamiętywaniu ich wspomnień, które mogłyby być teraz bardzo cenne dla następnego rodzącego się pokolenia. Stąd i nasza inicjatywa, aby w miarę możliwości oraz wykorzystując wolny czas, zająć się rozmowami z ludźmi pamiętającymi czasy wojny, jak też początki odradzającej się Polski. Co prawda Polski zniewolonej, ale takiej, w jakiej trzeba było żyć.

W przyszłości część felietonów będzie właśnie poświęcona tym rozmowom. Przypominam, że wszystkie relacje nagrane i zapisane są publikowane za zgodą rozmówców. Podobnie jest ze zdjęciami oraz cytatami notowanymi na blogu – do każdego jest dodany przypis mówiący o autorze.

Oprócz relacji nowością będzie ukazywanie za pomocą zdjęć przedmiotów codziennego użytku – w domu jak i poza nim. Wszelkie książki, narzędzia, maszyny rolnicze i wiele innych przedmiotów posiadających rodowód niemiecki – pruski jakie tylko wpadną nam w oko spróbujemy ukazać również i Państwu.

Postaramy się także wprowadzić cykl filmów z niektórych wyjazdów. Każdy taki film ukazywałby się na you tube średnio co dwa tygodnie. To, ile odcinków będzie zawierał cykl, zależy od widzów.

Dziękujemy, że jesteście z nami.

Oliwia i Janek

Leave a Reply

Theme by Anders Norén