Felietony z wędrówek po Prusach Górnych (Oberland) i Warmii (Ermland).

Bielica (Behlenhof) – cz I: Cieszyniec, śluza, młyn

Miejsce znane każdemu absolwentowi SP Bielica urodzonemu przed 1995 rokiem będące niegdyś celem każdej szkolnej wycieczki. W zeszłym roku sam po kilkunastu latach nawiedziłem te urokliwe miejsce (z tamtego czasu pochodzą poniższe zdjęcia oprócz pierwszej pocztówki) natomiast w niedzielę pieszo korzystając z ładnej pogody ponownie z plecakiem wybrałem się nad rzekę Wąską, której prąd przepływa właśnie przez tą śluzę. Ukazywany obiekt czas swojej świetności ma już za sobą, w 1945 roku czas jakby zatrzymał się, a jedynie przepływająca niestrudzenie prędkim nurtem woda oraz pory roku świadczą o przemijających latach. Niegdyś w tym miejscu znajdował się również młyn, obok w zakolach rzeki okoliczni mieszkańcy z Behlenhof (Bielica) i Teschenwalde (Cieszyniec) za pozwoleniem księcia wraz z młynarzem poławiali pstrągi popijając chmielowym trunkiem z elbląskiego browaru jak i również wymieniając się również doświadczeniami dnia poprzedniego. Cień rosnących powyżej jesionów i grabów dawał schronienie przed żarzącymi promieniami letniego słońca, osłaniał przed gwałtownym wiatrem jak też deszczem, a nieprzerwany nurt odpędzał zgłodniałe komary.
Dziś miejsce już zapomniane. Kocie łby tworzące drogę w niezbyt zagłębionym jarze w przeważającej większości pokryła świeża ziemia wraz ze ściółką, gdzieniegdzie przewrócone konary wierzb uniemożliwiają przejazd, a leśne sarny czując się władczyniami całego terenu śmiało kroczą utworzonymi przez siebie ścieżkami.
Wybaczcie za to, że dopiero dziś opisuję kolejne miejsce, lecz to z braku wolnego czasu. Może ktoś zgadnie, która wioska będzie następna? Podpowiem, że w przyszłą niedzielę znajdę się w miejscowości już raz przeze mnie opisywaną.
Pozdr. Janek M

2 Comments

  1. Anna

    Nie spodziewałam się że ta śluza jeszcze istnieje 🙂 faktycznie lata szkoły podstawowej i wędrówki z wędką z kija w tamto miejsce to wyraźne wspomnienia .

  2. Karolina

    Ojj tak! To były piękne czasy. 🙂

Leave a Reply

Theme by Anders Norén