Felietony z wędrówek po Prusach Górnych (Oberland) i Warmii (Ermland).

Osiek (Hermsdorf)

Miejscowość, z którą jestem związany od urodzenia.
Podobnie jak i większość okolicznych miejscowości jej powstanie jest datowane na początek XIV wieku, w podobnym czasie został wybudowany kościół drewniany, który w późniejszym czasie spłonął. Obecny murowany datuje się najprawdopodobniej na 1703 r. (jeśli się mylę, niech ktoś poprawi). Wiele zachowanych budynków sprzed wojny i układ rozmieszczenia zabudowań pozwala nam poczuć oraz wyobrazić sobie dawny obraz pruskiej wsi. Większość domów mieszkalnych na odcinku długości około 1 km skupionych jest wzdłuż dwóch ulic – głównej prowadzącej z Burdajn (Bordehnen) – do Karwin (Karwinden) oraz bocznej od której odchodzi polna droga w kierunku cmentarza niemieckiego, gdzie znajduje się także kilka polskich grobów z końca lat 40. minionego wieku. Nie sposób także zapomnieć o dwóch koloniach (w kierunku Miłosnej /Liebenau/ i Karwin), gdzie znajduje się kilka zamieszkałych domów.
Istnieje legenda, że z osieckiego kościoła prowadzi tunel na wschód w kierunku leśnego cmentarza, Nikt jeszcze nie podniósł płyty znajdującej się w przedsionku świątyni aby nadać legendzie prawdę, natomiast raz podjęto próbę odsunięcia bocznego ołtarza od ściany, gdzie ukazały się dębowe drzwi natomiast za nimi prowadzące betonowe wąskie schody zakręcające na wewnętrzną ścianę do niegdyś stojącej ambony przylegającej do ściany północnej.
Tyle z kilku ciekawostek dotyczących kościoła, poniżej kilka linków przedstawiających mało znane (choć ogólnodostępne fotografie Hermsdorf z początku XX wieku :
http://www.bildarchiv-ostpreussen.de/…/bildarchiv/suche/sho…
http://www.bildarchiv-ostpreussen.de/…/bildarchiv/suche/sho…
http://www.bildarchiv-ostpreussen.de/…/bildarchiv/suche/sho…
Poniżej kilka zdjęć z dzisiejszego deszczowego przedpołudnia. Nie są to wszystkie budynki, które zachowały dawny charakter.

Leave a Reply

Theme by Anders Norén